Weekend i Parisweekendrejse til romantikkens by
HÖJDPUNKTER
- Romantikkens by Paris
- Moulin Rouge med middag og champagne
- Slottet Versailles
- Det franske køkken
- Aften sejltur på Seinen med middag
RESFAKTA
Länder: Frankrig
Typ av resa: Storby og weekend
Reslängd: 4 dagar
Gruppstorlek: 15-22 personer
Visum krävs: Nej
Avresor
I alle vores rejser indgår
- Skandinavisk-talende TEMA-rejseledere
- Nøje udvalgte fly og hoteller
- Udvalgte måltider
- Entreudgifter ifølge program
- Tryghed med rejsegaranti
Viktigt om resan
Viktigt om resan
I grundprisen indgårFly Danmark - Paris t/r, busrundtur og udflugter, delt dobbeltværelse, måltider ifølge dagsprogrammet, entré og TEMAs skandinaviske rejseleder.
Afbestillingsbeskyttelse
Du kan sikre dig mod afbestillingsomkostninger i forbindelse med afbestilling af rejsen ved at tegne den afbestillingsbeskyttelse, som TEMA tilbyder ved bestilling - læs mere HER.
Drikkepenge
Drikkepenge er ikke inkluderet i rejsens pris. TEMAs rejseleder indsamler 15 EUR pr. person ved rejsens start, og sørger for uddelingen til chauffører, bagagebærere og restaurantpersonale ved fælles måltider mv.
Forsikring
Det er meget vigtigt at være ordentligt forsikret og TEMA anbefaler Solids rejseforsikring – læs mere HER.
TEMAs gruppestørrelse
For TEMA er rejsen og den rejsende i fokus. Sammen møder vi mennesker, kulturer og oplevelser i naturen på en tæt, ægte og behagelig måde. Vores gruppestørrelser afspejler dette og er en stor grund til, at mange vælger at rejse med TEMA.
Vi undgår for store grupper på vores rejser, for at give alle en så oplevelsesrig rejse som muligt, og tilbyder rejser der virkelig giver minder for livet!
Klima
Paris byder på et behageligt klima fra forår til efterår. April og maj er milde, med temperaturer mellem 10-18 °C, en blanding af både solskin og regn. Månederne juni til august er varme og tørre med temperaturer mellem 15-25 °C. September og oktober byder på køligere vejr med temperaturer omkring 10-20 °C og flere regnfulde dage. Uanset om du foretrækker forårets friskhed eller efterårets pragt, er Paris en fantastisk destination at opdage året rundt. Aktuelle vejrudsigter er tilgængelige på blandt andet disse hjemmesider yr.no, bbc.com og cnn.com.
Pas, visum og vaccinationer
Passet skal være gyldigt i mindst seks måneder efter hjemkomst.
Tøj
Regntøj eller en paraply kan være godt at have med. Komfortable sko til byvandring.
Valuta
Euro (EUR). De mest almindelige bank- og kreditkort accepteres i de fleste butikker. Hæveautomater er tilgængelige. For mere information om valuta og kurser, kontakt egen bank eller et vekselkontor.
Øvrigt
Dette er ikke en vandretur, men i Paris går vi til fods og benytter lokal transport, hvilket betyder, at turen ikke anbefales til bevægelseshæmmede.
Hotellerne ligger i centrum af Paris, forvent at værelserne ofte er kompakte, dobbeltværelser er på ca. 12-14 kvm, enkeltværelser ca. 11 kvm, grundet byens arkitektur. Derfor er det godt at pakke en mindre kuffert, der ikke fylder meget.
Læs mere om din rejse – HER
Udforsk Paris på egen hånd – Besøg Notre-Dame og Eiffeltårnet
Under rejsen vil der være ledige øjeblikke, hvor du kan udforske Paris på egen hånd. På dag 2 har vi en fri eftermiddag fra cirka kl. 16, og på dag 3 har du et par timer til rådighed, enten før eller efter frokosten, afhængigt af hvornår vi får adgang til Louvre.
To af byens mest ikoniske seværdigheder, Notre-Dame de Paris og Eiffeltårnet, er populære attraktioner – vi anbefaler at booke billetter på forhånd for en mere smidig oplevelse.
Notre-Dame de Paris
Efter en omfattende restaurering er Notre-Dame igen åben for besøgende. Der er gratis adgang, men for at undgå lange køer kræves en forudbestilt billet.
* Book din gratisbillet her: notredamedeparis.fr
Eiffeltårnet
Ingen tur til Paris er komplet uden et besøg i Eiffeltårnet! For at undgå lange ventetider anbefales det at købe billet på forhånd via den officielle hjemmeside.
* Book din billet her: toureiffel.paris
Planlæg din fritid
Afhængigt af din interesse kan du også benytte lejligheden til at:
* Gå en tur i Marais eller Saint-Germain-des-Prés og nyde små butikker og caféer
* Besøge en af byens smukke haver, f.eks. Jardin du Luxembourg
* Udforske Musée d'Orsay, hvis du er vild med impressionistisk kunst
Flere tips og gode råd kan du få af vores rejseleder på turen.
Der tages forbehold for eventuelle ændringer i programmet.
Hotell/boende
- Antal nätter: 3
- Ort: Paris
- Ibis Paris Maine Montparnasse
Kommentarer
Afgangene 18/9 og 2/10 bor på Ibis Gare du Nord Chateau Landon 10:èmehttps://all.accor.com/hotel/1823/index.fr.shtml
ALLT DETTA INGÅR I RESAN
- Fly t/r Paris
- 3 overnatninger på centralt hotel
- 3 x morgenmad
- 2 x frokost
- 2 middage
- Byvandring i Paris (ca. 3 timer)
- Forestilling på Moulin Rouge med middag og champagne
- Aftensejltur på Seinen med middag
- Billet til metro og bus, gyldigt i 3 dager
- Entré og udflugter ifølge program
- Transport ifølge program
- Hotelskat
- TEMAs skandinaviske rejseleder