Skotland – whisky, slotte og HebriderneRundrejse med Isle of Skye, Iona, Loch Ness og Edinburgh
Højdepunkter
- Bådtur til Staffa og Iona
- Udflugt på Isle of Skye
- Naturen i højlandet
- Whiskysmagning undervejs
- Edinburgh Military Tattoo
Rejsefakta
Lande: Skotland, Storbritannien, De Britiske Øer
REJSETYPE:
Rejselængde: 8 dage
Gruppens størrelse: 15-26 personer
Indrejsekrav: Ja (Læs mere)
Afrejse
I alle vores rejser indgår
- Skandinavisk-talende TEMA-rejseledere
- Nøje udvalgte fly og hoteller
- Udvalgte måltider
- Entreudgifter ifølge program
- Tryghed med rejsegaranti
Dagsprogram
2026
Dag 1 – Ankomst Skotland og byrundtur i GlasgowMed rutefly starter rejsen fra Skandinavien. I lufthavnen modtages du af TEMAs rejseleder og vi kører direkte derfra med bus til Glasgow.
Byen der i 1980’erne var problemfyldt og stod til forfald, syder i dag af nyt liv takket være den store satsning på kulturlivet. Den victorianske arkitektur er blevet opgraderet, der er blevet ryddet op i slummen og den positive udvikling synes at fortsætte. På en byrundtur oplever vi alt dette og meget andet.
Dag 2 – Loch Lomond og Argyll
Langs den skønne Loch Lomond, Storbritanniens største sø, går vejen mod Tarbet. Vi laver et kort stop i den pittoreske by Luss og nyder de fantastiske omgivelser. Nogle af husene bærer fortsat navnet Glendarroch, som var navnet på den fiktive by i dramaserien Take the High Road, hvor optagelserne fandt sted i Luss. I Tarbet kører vi mod vest og ind i Skotlands hjerte, det gamle kongerige Dal Ríata, nu kaldet Argyll. Vi ser Inverary Castle, klanen Campbells stærke højborg i flere hundrede år.
Herfra kører vi derefter videre ud mod kysten til Oban, the Seafood Capital of Scotland. Her tilbringer vi de næste 2 nætter.
Dag 3 – Mull, Iona og Staffa
Dagen byder på en herlig sejltur med båd til to eller forhåbentlig tre af de geologisk interessante og usædvanligt smukke øer i øgruppen ud for Skotlands vestkyst. En tur på ca. 45 min. med færge sejler os til øen Mull i de Indre Hebrider.
Rejsen går først over til øen Fionnphort. Herfra tager vi, hvis vejret tillader det, ud til den lille perle Staffa, en basalt ø, hvor vi blandt andet besøger den fantastiske Fingals Hule.
Efter cirka en time går turen videre mod Iona, der ligger som en smuk, grøn juvel med hvide sandstrande i det krystalklare Atlanterhav.
Iona er gælernes eget Mekka, en ø der både er kendt for sin skønhed og sin interessante historie. Iona har længe været betragtet som et helligt sted. Kelterne kaldte øen Innisnam Druidbneach, "Druidernes Ø", hvor hellige mænd gennemgik forskellige former for religiøse og mystiske indvielsesritualer. Øen blev senere kristendommens vugge på de britiske øer.
Det første kristne kloster blev grundlagt i år 563 af munken Columba. Forvist fra Irland, men guidet af Gud, fandt han dette golde, men smukke sted. Columba og hans tilhængere byggede først et trækloster, som i det 13. århundrede blev erstattet af en stenbygning. I begyndelsen af det 20. århundrede lå klostret i ruiner, men er nu blevet restaureret og genopstået. Iona Abbey er i dag et populært turist- og pilgrimsmål.
(Hvis vejret er dårligt, aflyses besøget i Staffa, og så tager vi færgen direkte fra Mull til Iona).
Dag 4 – Isle of Skye
I dag er det tid til at fortsætte turen nordpå, langs den betagende fjord Loch Linnhe.
Vi ankommer til Fort William, et populært turistområde beliggende på Storbritanniens højeste bjerg, Ben Nevis. Herfra fører den smukke "Road to the Isles" os mod Mallaig. Fra Mallaig tager vi færgen (30 min.) "over havet til Skye", som det hedder i den berømte skotske ballade.
Isle of Skye anses for at være den smukkeste af Hebriderne, noget du helt sikkert vil være enig i allerede under eftermiddagens busrejse, hvor du får mulighed for at nyde øens uforlignelige natur.
Norske vikinger erobrede Hebriderne i det 8. århundrede og herskede derefter over øerne i 400 år. Selvom øerne dengang formelt var underlagt Skotland, blev de regeret i et par århundreder af klanen McDonald – "Lords of the Isles" – baseret på Isle of Skye.
En anden af områdets magtfulde klaner var MacLeod, hvis 30. høvding stadig bor på Dunvegan Castle i dag. Vi besøger klanborgen og kommer til at nyde Skyes natur og spændende historie yderligere. Vi overnatter enten på Skye eller lige ved broen til fastlandet i Kyle of Lochalsh.
Dag 5 – Loch Ness og Inverness
I dag er det tid til at tage til Inverness, hovedstaden i det skotske højland, smukt beliggende ved Skotlands mest berømte sø, Loch Ness. Berømmelsen er baseret på de ofte tilbagevendende og ubeviselige rapporter om observationer af søens berygtede beboer, "Nessie"- Loch Ness uhyret.
Loch Ness er en forholdsvis stor sø, 37 km lang, 16 km bred og 183 meter dyb, og danner en naturlig grænse mellem det nordlige og det sydlige Skotland.
Til natten tjekker vi ind på et hotel i Inverness.
Dag 6 – Whisky Trail
Vi starter dagen med at køre ud til Speyside – et af de skotske whiskydistrikter. Her kan du lære lidt om den ædle kunst; at destillere whisky. På et af de mest kendte destillerier langs "The Whisky Trail" kan du se, hvordan den gyldne drik laves. Der vil selvfølgelig også være mulighed for prøvesmagning.
På snoede bjergveje fortsætter rejsen derefter gennem The Grampian Mountains.
Om eftermiddagen ankommer vi til dagens slutmål, Edinburgh. I august finder den berømte Edinburgh Military Tattoo sted med sine fantastiske forestillinger og farverige parader. Billet er inkluderet og kan fås på stedet hos TEMAs rejseleder.
Dag 7 – Edinburgh
Formiddagen er afsat til en rundvisning i Skotlands smukke og interessante hovedstad, Edinburgh. Du kan for eksempel besøge Stuart-familiens tidligere magtcenter, Edinburgh Castle, hvor de skotske regalier opbevares.
Eftermiddagen er fri til at vandre rundt på egen hånd, måske besøge et museum eller blive lokket til at shoppe blandt butikkerne langs Princes Street.
Om aftenen kan du deltage i en skotsk aften - en festlig afslutning på turen (koster £88, book og betal på stedet).
Dag 8 – Hjemrejse
I løbet af dagen er der hjemrejse med rutefly til Skandinavien.
Vigtigt om rejsen
AfbestillingsbeskyttelseDen rejsende kan beskytte sig mod afbestillingsomkostninger ved bestilling at tegne den afbestillingsbeskyttelse, som TEMA tilbyder.
Læs mere her: https://www.temarejser.dk/for-turen/andringer-afbestilling
Flyrejsen og opgraderinger
Hvis du ønsker at opgradere dit sæde på flyet, er det vigtigt, at dette oplyses allerede ved bestilling eller så hurtigt som muligt derefter. Vi kontakter herefter flyselskabet for at undersøge tilgængeligheden. Opgraderinger bekræftes altid under forudsætning af ledig kapacitet og i henhold til det enkelte flyselskabs vilkår.
Forsikring
Det er meget vigtigt at være godt forsikret, og TEMA anbefaler Solids rejseforsikring.
Læs mere her: https://www.temarejser.dk/for-turen/rejseforsikring
Pas, visum og indrejsekrav
Den rejsende er selv ansvarlig for at have gyldige indrejsedokumenter såsom pas og ETA (Electronic Travel Authorisation). I Storbritannien kræves gyldigt pas under hele opholdet. ETA er obligatorisk for danske statsborgere og skal søges inden afrejse. Ansøg i god tid før afrejse. For oplysninger om vaccinationer henviser vi til læge eller vaccinationsklinik.
Læs mere her: https://www.temarejser.dk/for-turen/pass-visum-og-indrejseregler
Inden rejsen
Adapter
Der er behov for adapter ved rejser til Storbritannien. Landet anvender type G – 230 V – 50 Hz. Hvis du har glemt adapter, kan den købes i lufthavnen, i større butikker eller i nogle tilfælde på større hoteller.
Ankomst
Rundrejsens deltagere mødes i ankomstlufthavnen, hvor TEMA-rejselederen tager imod i ankomsthallen. På nogle afgange bliver gruppen i stedet modtaget af vores lokale samarbejdspartner, som holder et skilt med TEMAs navn og er til stede, indtil TEMA-rejselederen slutter sig til gruppen. På nogle afgange ankommer deltagerne med forskellige fly og på forskellige tidspunkter. Der kan derfor forekomme en kortere ventetid, indtil hele gruppen er samlet, før afgang fra lufthavnen.
Bagage
Hvert flyselskab har sine egne regler for tilladt bagagevægt afhængigt af rejseklasse og billettype. Indenrigsflyvninger har ofte lavere bagagegrænser end internationale flyvninger. Tjek altid billetten eller flyselskabets hjemmeside, da overvægt kan medføre ekstra omkostninger. Ved rejser med flere flyselskaber anbefales det at tage udgangspunkt i den laveste tilladte vægtgrænse. Eventuelle omkostninger ved overvægt betales af den rejsende. Husk at medbringe og anvende TEMAs bagagemærker, som sendes med posten inden afrejse – de letter ankomsten og bagagehåndteringen og mindsker risikoen for forveksling. Hvis bagagen ikke ankommer, skal der udfyldes en PIR-rapport (Property Irregularity Report) ved bagagebåndet og inden tolden passeres. Rapporten udfyldes altid i ankomsthallen. I nogle lufthavne sker dette ved en bemandet skranke, i andre via særlige automater og i nogle tilfælde via lufthavnens hjemmeside eller app. I forbindelse med anmeldelsen vil adressen på rejsens første hotel blive efterspurgt; denne information findes under fanen Hotel/indkvartering. Vigtig medicin, værdigenstande og andre nødvendigheder skal altid pakkes i håndbagagen.
Busser
Busserne er tilpasset gruppens størrelse og lejes fra lokale, velrenommerede selskaber, som holder en god standard efter landets forhold. Turistbusser, som vi ofte benytter herhjemme, findes ikke altid, og i nogle tilfælde anvendes mindre busser for at nå mere svært tilgængelige områder. For at give alle en fair oplevelse roterer vi siddepladserne dagligt uden undtagelse. Dette oplyses ved rejsens begyndelse.
Drikkepenge
Drikkepenge er ikke inkluderet i rejsens pris. TEMA-rejselederen indsamler 30 GBP pr. person ved rejsens begyndelse og sørger for fordelingen til chauffør, bagagebærere, lokale guider, restaurantpersonale ved fælles måltider med mere.
Fysisk anstrengelse
Denne rejse er ikke en vandrerejse, men vi går en del til fods, ofte på ujævnt underlag og i trapper. Regn med, at vi går omkring 4 kilometer om dagen. For at kunne få fuldt udbytte af hele programmet og den bedst mulige oplevelse anbefaler vi ikke rejsen til personer med nedsat mobilitet.
Gruppestørrelse
Hos TEMA er rejsen og den rejsende i centrum. Sammen møder vi mennesker, kulturer og oplevelser i naturen på en nærværende, ægte og behagelig måde. Vores gruppestørrelser afspejler dette og er en vigtig grund til, at mange vælger at rejse med TEMA. Ved at undgå alt for store grupper kan vi tilbyde en indholdsrig rejse for alle deltagere og oplevelser, der skaber minder for livet.
Klima og vejrforhold
Vejret er omskifteligt, og pludselige regnbyger er ikke ualmindelige. Somrene er milde med dagtemperaturer, som oftest ligger mellem 15 og 20 grader, nogle gange lidt højere i stabile højtryksperioder. Aftenerne kan føles kølige, især langs kysten, og det blæser ofte året rundt. Tåge og dis kan forekomme, især om morgenen, ligesom hurtige skift mellem sol, skyer og regn er almindelige.
Påklædning og udstyr
Det er vigtigt at planlægge rejsen med skiftende vejrforhold i tankerne. Temperaturen kan variere mellem kølige morgener, milde dage og kølige aftener. Vi anbefaler derfor, at du pakker tøj, som kan kombineres i lag og tilpasses dagens vejr. Behagelige sko med god stabilitet, som kan tåle fugt, er at foretrække, ligesom en let regnjakke eller paraply. Under rejsen går vi ofte i bymiljøer og på ujævnt underlag, hvilket stiller krav til både komfort og holdbarhed.
Religiøse højtider og steder
Skotland er præget af en kristen tradition, hvor især den presbyterianske kirke har haft stor historisk og kulturel betydning. Kirkeåret kan påvirke åbningstider og tilgængelighed ved visse seværdigheder. Ved besøg i kirker og religiøse miljøer anbefales respektfuld påklædning, især i forbindelse med gudstjenester, koncerter eller andre sammenkomster. Mange kirker fungerer også som vigtige historiske steder og vidner om landets historie.
Tidsforskel
-1 time (vinter/sommer)
Valuta og kontanter
Storbritannien – britiske pund (GBP).
Det varierer fra person til person, hvor mange kontanter der er behov for på en rejse, men for at dække mindre udgifter og måltider anbefales et beløb svarende til cirka 250 kroner per dag i lokal valuta. De mest almindelige bank- og kreditkort accepteres i større butikker og restauranter. Der findes hæveautomater i de fleste større byer og i lufthavnen. For aktuelle valutakurser henviser vi til bank eller vekselkontor.
Hotel/overnatning
- Antal nætter: 1
- By: Glasgow
- Leonardo Royal Hotel
- Antal nætter: 2
- By: Oban
- Muthu Oban Regent Hotel
- Antal nætter: 1
- By: Isle of Skye/Kyle of Lochalsh
- Kings arms
- Antal nætter: 1
- By: Inverness/Strathpeffer
- Columba Hotel
- Antal nætter: 2
- By: Edinburgh
- Hampton By Hilton
Kommentarer
Hotelstandarderne i Skotland varierer, og hotelværelser kan nogle gange opfattes som små og enkelt møblerede. Uden for storbyerne, især oppe i højlandet, er hotellerne ofte af ældre stil. Nogle hoteller mangler også elevatorer og portører.
Dette indgår i rejsen
• Fly til Glasgow, hjemrejse fra Edinburgh• Samtlige overnatninger på nøje udvalgte hoteller i henhold til programmet (se fanen Hotel/indkvartering)
• 7 morgenmåltider
• 1 frokost
• 3 middage
• Samtlige transporter og entrébilletter i henhold til programmet
• Billet til Royal Edinburgh Military Tattoo (for rejser i august)
• TEMA-rejseleder under hele rejsen
Rejsefakta
Dag 1
Skandinavien – Glasgow. Byrundtur. Middag indgår. Overnatning på hotel i Glasgow.
Dag 2
Glasgow – Oban. 200 km. Morgenmad indgår. To overnatninger på hotel i Oban.
Dag 3
Bådudflugt. Busrejse 140 km og sejltur. Morgenmad indgår.
Dag 4
Oban – Isle of Skye – Kyle of Lochalsh. 260 km. Kontinental morgenmad og middag indgår. Overnatning på hotel på Skye eller i Kyle of Lochalsh.
Dag 5
Kyle of Lochalsh – Inverness. 150 km. Morgenmad, frokost og middag indgår. Overnatning på hotel i Inverness.
Dag 6
Inverness – Edinburgh. 250 km. Morgenmad indgår. To overnatninger på hotel i Edinburgh.
Dag 7
Byrundtur i Edinburgh. Morgenmad indgår.
Dag 8
Edinburgh – Skandinavien. Morgenmad indgår.